Օքսանա Աֆոնինա
GCD- ի ամփոփ նկարագիրը `« Ո՞րն է մեր ոտքի տակ »միջավայրը
նպատակը: ներկայացնել երեխաներ ունեցող հողի, դրա առանձնահատկությունների, արժեքը բույսերի կյանքում: Հողի որոշ բնակիչների հետ, սնկի դերով, հողերի ճիճուները նյութի շրջանառության մեջ, ձևավորումը գիտակցաբար ճիշտ վարքագիծ անիմաստ և անասելի բնույթի օբյեկտների նկատմամբ:
Նյութ և սարքավորում: Պաստառ Ստորգետնյա Թագավորությունը, երկիր - հող, սպիտակ թղթի կտորներ, յուրաքանչյուր երեխայի համար խոշորացույցը, աշունի պատկեր, պաստառներ «Հոգ տանել ապրողների մասին», ծառի վրա աճեցված սնկով:
Դասի ընթացքը:
ՄանկավարժԵրեկ մեր ընկեր Լապիկը այցելում էր մեզ և մեզ բերեց մի շատ արժեքավոր նվեր ՝ կախարդական երկրի պայուսակ: Այս երկիրը նրան տրվեց Ստորգետնյա թագավորի կողմից: Նա ասաց, որ դա կախարդական հող է. Այն օգնում է բույսերին աճեցնել: Եկեք այն տանենք մեր տնակներին, որպեսզի նրանք ավելի լավանան: Ստորգետնյա թագավորը մեզ հանձնեց պաստառ, որը պատկերում էր իր թագավորությունը: Եկեք նայենք պաստառին: Ինչու է այս հողը կախարդական: (Մանկական ենթադրություններ). Ահա թե ինչու ոչ միայն երկիրը, այլ հողն է: Նա կերակրում և ջրացնում է բույսերը, և նրանք տալիս են իրենց չոր տերևները, ճյուղերը:Հողի մեջ շատ բնակիչներ կան: earthworms, moles, bugs, spiders. Սա ամբողջ Ստորին աշխարհն է, որը դուք չեք տեսնում: Այսօր ես ձեզ կասեմ նրա մասին: Ստորգետնյա Թագավորությունում կան շատ կենդանի հողի կենդանիներ (ոմանք այնքան փոքր են, որ կարելի է մանրադիտակի միջոցով հետազոտել): Ստորգետնյա թագավորը ղեկավարում է այս թագավորությունը (թագավոր շոու). Ստորգետնյա թագավորը շատ է սիրում իր հպատակներին: Այստեղ պարզապես շատ մարդիկ են քայլում նրա թագավորության տանիքում, հողում. Նրանք նույնիսկ չեն կարծում, որ այն պետք է պաշտպանված լինի: Այո, նույնիսկվրդովվածդա փոշոտ է նրանց համար, ապա նրանց համար կեղտոտ է: Եվ նա շատ է սիրում Մայր երկիրը: Ժամանակ առ ժամանակ մարդիկ խոր հարգանքով էին վերաբերվում Մայր Երկրին: Նրանք ողջունեցին նոր օրվա սկիզբը և ներողություն խնդրեցին Երկրից, բուժքույրից
«Այն, ինչ ես պատռեցի քո փոքրիկ բանը
Soho սուր, պայթուցիկ
Դա չի շրջվել
Ես չէի քերծել սանրս
Քաշեք հավին ծանր մոռացկոտով
Ժանգոտ երկաթ ատամներով »:
Պետք է հիշել նաև դա անտառում
Խաղացեք և ուրախացեք
Եվ կերեք և խմեք ...
Բայց շուրջը բանկեր կային,
Cellելոֆան, խցուկներ, շիշեր ...
Դու չես կարող թողնել այստեղ:
Աղբը այստեղ անտառում, անծանոթ մարդ
Վերցրու այն քեզ հետ:
Այնուհետև ուսուցիչը բաժանում է երկրի մի մասը և սպիտակ թղթի թերթիկները: Հրավիրում է երեխաներին քանդել այն և դրա մեջ գտնել բույսերի, խճանկարների, միջատների կամ կեղևների արմատները: Երեխաները խոսում են իրենց գտածոների մասին: (ուսուցիչը ամփոփում է իրականում գտածը).
Ի՞նչն է ձեզ ամենաշատը դուր եկել: Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է Ստորգետնյա թագավորի տեսքի վրա:Ինչ ես մտածում: «Ինչո՞ւ է նա այդքան մութ»:(Պատասխանում է երեխաներին)
Մանկավարժ-Այո, տղաները պետք չէ ստորգետնյա լվանալ, բայց նայեք ձեր ձեռքերին. Ի՞նչ գույն են: (Շագանակագույն, սև). Հիմա վերցրեք մի հող մի երկիր և նրանց համար ինչ-որ բան նկարեք: (Երեխաները նկարում են)
Ինչ գույն եք ստացել նկարը: Ստորգետնյա Թագավորությունում կան քիչ գույներ ՝ սև, շագանակագույն, մոխրագույն, բայց դրանք գեղեցիկ են իրենց ձևով: Նայեք պաստառի վրա պատկերված հողին: Նա կարծես շերտի տորթ է: Ահա ամենամութ շերտը, այն ունի ավելին «Սնունդ» բույսերի համար: Կան բազմաթիվ սխալներ, բոլոր տեսակի արմատներ, թրթուրներ: Որքան խորն ընկնենք ներքևի աշխարհը, այնքան ավելի քիչ կլինի «Սնունդ» բույսերի, ավելի քիչ արմատների և հողի բնակիչների համար: (Դիտեք պաստառին).
Ստորգետնյա թագավորի տղաները ննջասենյակ ունեն. Սրանք փոքր թզուկներ են, ովքեր նրան օգնում են: Այժմ ես ձեզ կվերածեմ թզուկների: Դա անելու համար կանգ առեք շրջանակի մեջ և ձեռքերը բռնեք, փակեք մեր աչքերը:
Cribble-crab-booms- ը ՝ վերածելով ձեզ թզուկների: Դե, թզուկները մի հեգնեք, բայց կրկնեք իմ հետևից:
Առավոտյան թզուկները գնում էին անտառ (Տեղի ունեցավ եռանդուն քայլ)
Theանապարհին հայտնաբերվեց սնկով (Tilts առաջ, ուղղեք
Եվ նրա հետևից ՝ մեկ, երկու: երեք! (Տորսոն կողքից)
Եվս երեքը հայտնվեցին: (Ձեռքեր կողք կողքի, ապա ներքև)
Եվ մինչ սնկերը փչում էին, (Թեքվում է առաջ, ձեռքերը հատակին)
Թզուկները ուշացել են դպրոցից (Անհեթեթորեն թափահարելով գլուխը կողքից:
Նրանք վազեցին, շտապեցին (վազում է տեղում)
Եվ սունկը բոլորն ընկան: (Նստել)
Սրանք զվարճալի թզուկներ են: Cribble-crab-booms- ը ձեզ վերածում է երեխաների: Եվ հիմա եկեք գնանք մեր տան տները և նայենք հողային հողին: Հպեք և որոշեքինչ է նա նմանտաք կամ սառը; չոր շուշան թաց: Ուսուցիչը առաջարկում է երեխաներին մտածել, թե որտեղից է դա գալիս «սնունդ» հողի մեջ: (Մանկական ենթադրություններ).
Մանկավարժ: Բնությունն իսկական մոգ է: Ամեն ինչ այնքան դասավորված է դրանում, որ ոչինչ իզուր չի վատնում: Աշնանը ձեզանից քանի՞սը տեսան տերևները ծառերից ընկնում: Եվ հետո նրանք ուր են գնում: Ի վերջո, ամեն տարի այդքան տերևներ ընկնում են գետնին, իսկ հետո դրանք ինչ-որ տեղ անհետանում են: Գաղտնիքն այն է, որ այս ընկած տերևները, չոր ճյուղերն ու կոճղերը կախարդականորեն վերածվում են հարստանալու հողի, դրա մեջ հայտնվում են բույսերի համար սնունդ: Եվ հիմա ես դու եմ Ես կներկայացնեմ դրանքով օգնում է նման վերափոխումներին, ում շնորհիվ մեր երկիրը չի լցվում չոր տերևների և ճյուղերի կույտերով: Նայեք պաստառին `դա հողային հող է: Նա ընդհանրապես անելիքներ ունի: Հուսով եմ ՝ ձեր մեջ չկան տղաներ, ովքեր ջարդում են նրա հարազատներին:
Որդիները ապրում են անտառում
Մայր Բնությունը նրանց կյանք տվեց
Նրանք բոլորն էլ ունեն իրենց գործերը:
Դուք նրանց ճանապարհին կտեսնեք -
Մի վիրավորեք, բայց հետ կանգ առեք:
Տղերք, ի՞նչ եք կարծում, որ որդն է անում հողում: (Պատասխանները) Որդը չոր տերևները վերածում է հողի: Իսկ հիմա հանդիպել սնկով. Ձեզանից քանի՞սը էին սնկով ընտրում: Ինչպիսի? Ընդունե՞ք, թե ով է գայթակղել կամ պարզապես կուտակել անօգտակար սնկով:
Անտառում շատ տարբեր սնկեր կան ...
Դուք անպտուղ չեք դիպչում:
Մի հավաքեք դրանք զամբյուղում,
Ինչպես նաեւ մի թակեք
Անտառային կենդանիները նրանց պետք են:
Chanterelles, ոզնի, նապաստակներ ...
Նրանք միայն մարդիկ չեն ուտում:
Grebes- ում թռչեք ագարիկա - թույն:
Բայց անտառային գազանի համար
Այդ սնկը օգտակար է և լավ:
Սնկերը օգնում են կոճղերին, չոր ծառերը վերածվում են հողի: Երբ ծառը ծերանում է, այդպիսի սնկերը լուծվում են դրա վրա: (սնկի ցուցադրում). Մի օր, երբ այն ամբողջովին հին է և մեռնում, սնկերը կօգնեն այն վերածվել հողի:Ստորգետնյա թագավորը շատ պաշտպանում է իր սնկերը ՝ բոլորը մեկին: և ուտելի, և անուտելի և թունավոր: Նրանք բոլորը անհրաժեշտ են արքայությունում:
Ուսուցիչը առաջարկում է մտածել : «Ի՞նչ է պատահում, եթե հողի հողերն ու սնկերը անհետանան»(Պատասխանում է երեխաներին)
ԵզրակացությունԲույսեր և կենդանիներ ապրում են Ստորգետնյա Թագավորությունում, ոչ թե մարգագետինների և լճակների բնակիչների նման: Դրանք նախագծված են երկիրը հող վերածելու համար: Մենք պետք է ուշադիր վերաբերվենք Ստորգետնյա Թագավորության բոլոր բնակիչներին, պաշտպանենք նրանց և «տուն» որում նրանք ապրում են:
Այնպես որ մենք աշխարհում ենք ապրում
Առանց երդվելու, առանց սպառնալու
Լավ հարևանների նման
Կամ լավ ընկերներ
Եղիր տղամարդ, մարդ
Դուք ձեր երկրում եք:
«Մեր ոտքերի տակ» դասի ամփոփում Նպատակը. Երեխաներին ծանոթացնել ավազի և կավի հատկություններին, համեմատել, թե ինչպես են դրանք տարբերվում: Գտեք այս նյութերի հատկությունների դրսևորումը (փորձեր:
«Ինչը մեզ շրջապատում է» արտաքին խմբին ծանոթանալու վերաբերյալ խմբային դասի համառոտագիր: Արտաքին աշխարհին ծանոթանալու համար խմբակային դասի համառոտագիր. «Ի՞նչն է մեզ շրջապատում»: Դասի նպատակներն ու խնդիրները. 1. հիման վրա կյանքի փորձը:
GCD- ի ամփոփ նկարագիրը «Դեղատուն ոտքերի տակ» ճանաչողական զարգացման նպատակը. Երեխաներին ծանոթացնել ընդերքին: Նպատակներ. - սովորել տարանջատումը տարբերակել տարածքում աճող այլ բույսերից:
«Դեղատուն ձեր ոտքերի տակ» թեմատիկ զբոսանքի ամփոփագիր Ռուսաստանի Դաշնության Սամարա թաղամասի թիվ 411 համակցված տիպի ՝ 443107, քաղաքային բյուջետային նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը:
«Ի՞նչ է մեր ոտքերի տակ» տարրական դպրոցում դաս մեր շրջապատի աշխարհին: Թեման ՝ ի՞նչ է մեր ոտքերի տակ: Նպատակներ. «Աննկատելի բնության օբյեկտների» հայեցակարգի ձևավորում, որոնք «ներքևից» են, տարրական ուղի:
Դասընթացի ամփոփ ամփոփում ուրիշների հետ ծանոթանալու և խոսքի զարգացման մասին «Թեյի պարագաներ. Մեր հյուրերը տիկնիկներ են »երիտասարդ խմբում Նպատակը. Ծանոթանալ թեյի պարագաների հետ, ակտիվացնել խոսքը: Առաջադրանքներ. 1. Երեխաներին ծանոթացնել թեյի պարագաների իրերի անուններին. Թեյի բաժակ, բաժակ, բաժակապնակ,.
Արտաքին աշխարհի հետ ծանոթանալու համառոտագիր «Ի՞նչ: Որտեղ Երբ?" Ծրագրի բովանդակություն. Համախմբել շրջակա միջավայրի և սոցիալական ոլորտում ուղղակի կրթական գործունեության գործընթացում ձեռք բերված երեխաների գիտելիքները:
«Ինչ է գազանը» երիտասարդ մանկապարտեզային խմբում արտաքին աշխարհին ծանոթանալու դասի ամփոփում Նպատակը. Ընդլայնել երեխաների գաղափարները շրջապատող աշխարհի մասին: Երեխաներին ծանոթացնել վայրի կենդանիների հետ, երեխաներին սովորեցնել տարբերակել և անվանել մարմնի մասերը:
«Օդը մեր շուրջը» միջին խմբում արտաքին աշխարհին ծանոթանալու դասի ամփոփում «Թեման մեր շուրջը» թեմայում: Նպատակներ. 1. Օդի հատկություններին և դրա հայտնաբերման մեթոդներին ծանոթանալ: 2. Ապացուցեք, որ մեր շուրջը անտեսանելի օդը կա:
GCD շրջակա աշխարհին ծանոթանալու համար «Մեր շրջապատի վտանգները» ԼԵՍՈՆԱԿԱՆ ԴՊՐՈ ՍԵՆՅՈՐ ԳՐՈՒՊ ՄԲՈՒՈՒ «ԴՆԻՊՐՈՎՍԿԱՅԱ ՍՈՇ» ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱԳԻՐ 1 Ուսուցչի Լ.Վդովինայի մանկավարժ ՄԲՈՒՈՒ-ի լրիվ անվանում:
Ո՞վ է տակի տակ ապրում:
Դաուրյան տափաստանները եզակի են հողի բնակիչների կազմում, այդպիսին է Մ.Վ.-ի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի գիտնականների նախնական եզրակացությունը: Ա.Ն.-ի անվան Լոմոնոսովի էկոլոգիայի և էվոլյուցիայի ինստիտուտը: Severtsov RAS.
Օգոստոսի սկզբին Դաուրսկու արգելոցի մոսկովյան գիտնականները իրականացրեցին հողի ուսումնասիրություն: Նպատակը `տափաստանային էկոհամակարգերում հողի կենդանիների և միկրոօրգանիզմների բազմազանության գնահատումն է: Աշխատանքներն իրականացվում են Ռուսաստանի հիմնարար հետազոտությունների ռուսական հիմնադրամի «Ռուսաստանի հարթավայրերի հողերում գտնվող դետերմալային սննդի ցանցերի գործունեության աշխարհագրական առանձնահատկությունները» ծրագրի շրջանակներում: Ի դեպ, Տրանսբայկալալի տարածքում նման գիտական հետազոտություններն իրականացվում են առաջին անգամ:
Գիտնականների մի խումբ նմուշներ վերցրեց արգելոցի Իմալկինի, Ուտոչինսկի և Ադոն-Չելոնսկի շրջաններում: Դա անելու համար աշխատակիցները փորել են 25x25 սմ չափի և 15 սմ խորություն ունեցող չափսի հողային շերտը: Մեզոֆաունան, այսինքն ՝ այն կենդանիները, որոնք անզեն աչքով երևում են և կարող են հավաքվել ձեռքով - որդերն, միլիպեդները, փայտի լիզերը առաջին հերթին ընտրվել են նրանից: Ինչ վերաբերում է ավելի փոքր անողնաշարավորներին `կարապի մկաններ, աղբյուրներ և այլն, որոնց չափը 2-ից 0,1 մմ է, դրանք հայտնաբերվելու են լաբորատոր պայմաններում: Բացի այդ, վերցված նմուշների համաձայն, գիտնականները մտադիր են ուսումնասիրել հողի ամենափոքր բնակիչները, որոնց չափը 0,1 մմ-ից պակաս է. Սրանք սնկեր, բակտերիաներ, պրոտոզո և նեմատոդներ են, որոնք ապրում են հողում:
«Արդեն իսկ առաջին հայացքից հողի մեսոֆաունայի կազմի մասին, կարելի է ասել, որ Դաուրյան տափաստանները բավականին եզակի են նրանցում բնակվող անողնաշարավորներում», - ասում է կոնստանտին Գոնգալսկին, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, արշավախմբի ղեկավարը: - Այստեղ գերակշռում են միջատներն ու դրանց թրթուրները, մինչդեռ մեր երկրի այլ շրջանների տափաստաններում նշանակալի դեր են խաղում հողային ճիճուները, երկչոտ միլիպեդսը և փայտի լիզերը:
Գիտնականը նաև նշեց, որ արգելոցի երեք ուսումնասիրված տափաստանային տարածքները բոլորովին տարբեր են հողի մեսոֆաունայի կազմի մեջ:
Հողի ֆաունայի ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի հասկանանք, թե որն է դրա կազմը, ինչպես է այն փոխազդում միմյանց հետ, ինչպես է այն ազդում էկոհամակարգերի և նրա որոշ գործառույթների վրա: Օրինակ ՝ օրգանական տարրերի տարրալուծումը ՝ կախված տափաստանային գոտուց և ածխաթթու գազի կլանումից: Նման տվյալները անհրաժեշտ են հողերի վերականգնում, ինչպես նաև տնտեսական գործունեության մեջ օգտագործվող հողատարածքի արժեքը գնահատելու համար: